Daily Archives: October 6, 2012

Insamlingen…

Vi har lite problem med uppdateringen av vår insamling och hoppas få ordning på den så snart som möjligt. Vi kan meddela att vi är uppe i cirka 250 000 kr på sex dagar. Det är en bit på vägen till vårt mål på 2 miljoner kronor. Heja heja!

Tack Aftonbladet som uppmärksammar Måla Rosa

I går kunde ni läsa om oss i Aftonbladet. Häng med under media för alla uppdateringar.

Igår målade vi på bussen!

Igår började vi äntligen måla på bussen (!). Hör och häpna, men vi håller ju faktiskt i en målarduk och tanken är att man ska kunna måla på den under hela resan. Vi började göra lite konst igår och det var många som stannade till. Visst är målningen cool? Någon som vill lägga ett bud?

Rosa Bandet delar årligen…

Rosa Bandet-kampanjen pågår under oktober månad och syftar till att bekämpa bröstcancer genom att finansiera forskning, sprida kunskap om sjukdomen och väcka opinion. Sedan starten 2003 har Cancerfonden – tillsammans med privatpersoner, företag och föreningar – samlat in närmare 354 miljoner kronor. Under samma period har Cancerfonden delat ut dryga 388 miljoner kronor till bröstcancerrelaterad forskning

Rosa Bandet är en internationell rörelse med ursprung i USA. Pink Ribbon, som Rosa Bandet heter på engelska, startades 1991 av bland andra Evelyn Lauder från kosmetikföretaget Estée Lauder. Sedan dess har Rosa Bandet vuxit till en internationell folkrörelse.

Foto Anna Hult